Booking.com

wtorek, 12 czerwca 2018

Kościół Proroka Amosa Faliraki

Nieopodal Faliraki, około 14 km od Rodos, na szczycie góry znajduje się Kościół Proroka Eliasza (o Ιερός Ναός του Προφήτη Ηλία), a poniżej na tym samym wzgórzu Kościół Proroka Amosa (ο Ιερός Ναός του Προφήτη Αμώς) z rzadkimi i cennymi malowidłami.

Profitis Amos


Według miejscowej legendy Amos został przygnieciony przez Eliasza, gdy ten rzucił na niego głaz. Amos podniósł pięść i przebił głaz na wylot, robiąc dziurę, przez którą dziś przechodzą małe dzieci,
żeby urosnąć. Skała ta znajduje się na tyłach klasztoru. Tyle legendy, a fakty?




Faktem jest, że prorok Amos był postacią historyczną, żył 800 lat przed narodzeniem Chrystusa i był ojcem proroka Izajasza. Prorok pochodził z miasta Tekoa z Judei i zajmował się rolnictwem oraz hodowlą. Piętnował sposób życia swoich rodaków, zarzucając im demoralizację i nakazując porzucenie dostatniego, a w jego mniemaniu rozpustnego życia. Straszył karami boskimi, zbliżającym się sądem i niewolą, opisanymi w księdze Amosa.




Świątynią proroka Amosa w Faliraki zbudowana została na ruinach chrześcijańskiej bazyliki z przełomu V i VI wieku naszej ery. Zachował się fragment bizantyjskiej budowli, w postaci części ściany. Obecny kompleks klasztorny z kościołem został zbudowany w 1838 roku. Klasztor Amosa w Faliraki jest jedynym na wyspie Rodos. Święto patrona, czyli proroka Amosa obchodzone jest 14 czerwca.




Panigiri Profitis Amos


Corocznie w dniu 14 czerwca w kościele Profitis Amos odbywa się tradycyjne panigiri. Po wieczornej liturgii, na placu przed kościołem odbywa się tradycyjna zabawa, połączona z ucztowaniem. Na całej drodze do kościoła poustawiane są stragany ze wszystkimi możliwymi produktami, a także stoiska z jedzeniem oraz nieodłącznymi souvlakami. Na Placu przed kościołem ustawiane są stoły dla biesiadujących oraz pozostawione miejsce do tańczenia, bo przecież jak to w Grecji bez muzyki i tańców, nie ma zabawy. Oczywiście największe tłumy spotkają się na miejscu, grubo po 22 godzinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz