Booking.com

czwartek, 5 kwietnia 2018

Symbole greckiej Paschy

Pascha jest dla Greków świętem numer jeden, ważniejszym od Bożego Narodzenia. Jest to święto pełne symboli i towarzyszących mu rekwizytów. Wszystkie wiążą się ściśle z wiarą i ortodoksyjni Grecy, przykładają do nich dużą wagę.

Czerwone jajka


Symbolem świąt Wielkiej Nocy są jajka, jako symbol nowego życia i odrodzenia. W Grecji tak samo, jak i w Polsce maluje się jajka. Nie są to pisanki, jakie znamy, lecz jednobarwne, ufarbowane najczęściej na czerwono. Czerwony kolor ma podwójną symbolikę. To kolor krwi Chrystusa, która przelał on na krzyżu. Jest to również barwa wyrażająca radość ze Zmartwychwstania i triumfu życia nad śmiercią. Do dzisiaj w niektórych regionach Grecji na czas farbowania jaj, wywiesza się kawałek czerwonej tkaniny. Zwyczaj ten ma korzenie w czasach, kiedy Grecja znajdowała się pod panowaniem tureckim i był to znak, że w tym miejscu mieszkają chrześcijanie i przygotowują się do Paschy. Tradycyjnie jajka barwi się w Wielkim Tygodniu, dokładnie w Wielki Czwartek. Więcej informacji i ciekawostek na temat tego symbolu znajdziecie w moim wpisie, Dlaczego Grecy farbują wielkanocne jajka na czerwono? Wpis ten pochodzi z 2014 roku i znajdziecie go w serwisie Blogerzy ze świata, do którego cyklicznie pisują.Baranek


Według Starego Testamentu Baranek był symbolem ofiary całopalnej. Według Nowego Testamentu- symbolizuje Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej paschalny baranek ofiarny był zapowiedzią Baranka – Chrystusa, który oddał swoje życie, by wyzwolić nas z niewoli grzechu i dać nam życie wieczne, poprzez Zmartwychwstanie.Krzyż


Krzyż jest symbolem męki Chrystusa, ale również symbolem odkupienia, zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa Boga nad szatanem.

Lambada


To paschalna świeczka, z którą wierni udają się do kościoła w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, na liturgię paschalną zwaną Anastasi (Ανάσταση). Wówczas to, od Paschału odpalają za pomocą lambady, święty ogień, który następnie zanoszą do domów. Lambady mogą mieć różne barwy, jednak w tę noc przeważają białe. Niektóre są bogato zdobione, zwłaszcza te, które są prezentem dla dziecka, od jego rodziców chrzestnych, razem z dołączonym prezentem. Jednak takich lambad do kościoła się raczej nie zabiera. Świeczki, które zabiera się do kościoła, są skromne i zwykle jednobarwne. Lambady nie zawsze trzeba kupować, można ją też dostać w kościele, gdzie wyłożone są w pudle obok wejścia. Tak przynajmniej jest na naszej rodyjskie wiosce. Więcej o lambadach oraz zdjęcia takowych możecie zobaczyć we wpisie: Co to jest lambada? Lambada symbolizuje światło, które przyniósł Chrystus, pokonując śmierć. Światło, które rozjaśniło ciemność wraz ze Zmartwychwstaniem.

Fajerwerki i ogniska


Fajerwerki, ogniska, strzelanie z broni palnej i podobne atrakcje Wielkiej Nocy również mają głęboki sens. Wierzący Grecy uważają, że hałas i światło odpędzają złe duchy. W tę noc zapala się wielkie ogniska obok kościoła, strzelają fajerwerki, a młodzi ludzie hałasują, jeżdżąc na motorach i strzelając z broni lub rzucając petardami.
Ot, taki folklor ;)

Kalo Pascha!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz