Booking.com

niedziela, 15 kwietnia 2018

Święto pomarańczy 2018

Święto pomarańczy, to już impreza cykliczna, która odbywa się corocznie na zakończenie zbioru pomarańczy. Miejscem święta, jak zwykle jest Masari, które na wyspie Rodos jest swoistym zagłębiem pomarańczowym. Oprócz pomarańczy, w tym regionie uprawia się również inne cytrusy, nektarynki oraz cytryny. Jednak pomarańczy jest tutaj najwięcej i to rożnych odmian. Do spożycia, na przetwory oraz na sok.


Święto pomarańczy, to typowe panigiri (πανηγύρι), łączące w sobie funkcje religijną, gdyż od nabożeństwa się zaczyna, społeczną, bo jest to okazja by spotkać się ze znajomymi oraz funkcję
rozrywkową, którą zapewniają różne występy oraz zabawa na zakończenie dnia.Święto to zorganizowane zostało dzisiaj, 15 kwietnia 2018 roku, już po raz dwunasty, przez lokalne Stowarzyszenie Kulturalne Masari "KAMIROU". Odbywa się ono pod koniec sezonu cytrusowego. Obchody rozpoczęło nabożeństwo w kaplicy św. Jana, a następnie festiwal przeniósł się na przykościelny plac. Pod drzewami ustawiono stoły, przy których, chętni mogli zasiąść i zjeść posiłek.

Na wszystkich gości czekał darmowy poczęstunek, składający się z jogurtu z dżemem pomarańczowym oraz gliko gia koutaliou z pomarańczy, a także świeżo wyciskany sok pomarańczowy z lodem, co przy temperaturze 39 stopni, było bardzo dobrym pomysłem. Na bardziej głodnych czekały souvlakia, fasolada oraz słynne pitaroudia z Massari.
Nie mogło się obyć bez występów. Na scenie wystąpiły miejscowe grupy folklorystyczne, prezentując tradycyjne tańce. Potem wystąpił zespół muzyczne, a wieczorem mają się odbyć jeszcze występy artystów greckich Matheo Giannuli oraz Irene Legaki- Manola.Wokół placu ustawiono różne stoiska, na których można było zakupić pomarańcze, przetwory i wyroby cukiernicze przygotowane przez miejscowe gospodynie oraz tradycyjne wyroby, takie jak: szampon massarino czy miejscowe likiery pomarańczowe. Oczywiście były też jak na wszystkich tego typu imprezach stoiska z piwem, jedzeniem, ubraniami, zabawkami itp.
Nowością tegoroczna była loteria, na której można było wygrać motocykl


Jak zwykle wyszłam stamtąd obarczona siatkami z cytrusami. Będą na przetwory, a także na lody pomarańczowe.


Do przyszłego roku!

Fotorelacja ze święta pomarańczy 2014 i 2015 rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz