Booking.com

środa, 21 marca 2018

Pokręcone losy jednej inwestycji

W gminie Afandou w bezpośrednim sąsiedztwie pola golfowego, ukryty w gęstych krzakach i niemal niewidoczny z drogi, znajduje się zaniedbany kompleks sportowy, który nie był nigdy w użyciu, mimo, że ma niemal 50 lat.


Na kompleks ten składa się kilka basenów, w tym jeden o wymiarach olimpijskich. Nad basenem znajduje się wieża do skoków. Poza tym znajdują się tam przebieralnie dla pływaków, niektóre
niewykończone, a wszystkie zrujnowane.

Historia tego obiektu zaczyna się w niechlubnych historycznie czasach, gdy w Grecji rządy sprawowała junta czarnych pułkowników. Ówczesna władza postanowiła w 1962 roku, przejąć teren przylegający do plaży Afandou i utworzyć tam pole golfowe oraz kompleks basenów, z przeznaczeniem na zawody sportowe. W tym celu z terenów tych wywłaszczono ówczesnych mieszkańców. Niektórzy do końca nie zostali w pełni spłaceni. Wyłożono pieniądze i ruszyła budowa. W 1973 roku rozpoczął działalność Klub Golfowy, jednak budowa basenów w 1974 roku została przerwana z powodu zmiany władzy. Przybyły w tym czasie na wyspę premier Konstandinos Karamanlis, zachwycił się inwestycją, jednak przez kolejne lata nic z tym nie zrobiono. Kolejna zmiana u władzy i dalej bez zmian.  Następne próby zagospodarowania terenu, przypadły na lata 1982-87. Później pomysł reaktywacji obiektu wypłynął w 1990 roku.
Ostatecznie dwa lata temu, odbył się przetarg na dzierżawę tego terenu. Wygrał amerykański przedsiębiorca greckiego pochodzenia (urodzony na Symi) Merkourios Angieladis, który postanowił zainwestować niemal 27 milionów euro w działkę o powierzchni 1360 akrów w północnej części posiadłości Afandou. Powstać ma tam nie tylko nowoczesny ośrodek golfowy, ale pobudowane zostaną hotele i inne udogodnienia turystyczne. Mam nadzieję, że inwestycja obejmie też zespół basenowy i w końcu popłynie tam woda.


P.S. W tej chwili teren ten jest ogrodzony i niedostępny dla osób postronnych.

Poza tym istnieją kontrowersje odnośnie części terenu, na którym znajdują się stanowiska archeologiczne, od Twierdzy Erimokastro, poprzez Traounou do ujścia rzeki Loutanis.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz