Booking.com

piątek, 2 marca 2018

Muzeum Zabawek, nie tylko dla maluchów

W zaciszu interioru wyspy, na obrzeżach wioski Archipoli, umieszczono niepozorny, parterowy budynek, otoczony gajem oliwnym i sosnowymi lasami. Trudno uwierzyć, że ten budynek należy do Muzeum Zabawek, założonego z myślą o zachowaniu pamięci nie tylko o zabawkach fizycznych, lecz także o grach, zabawach i zainteresowaniach dzieci w ubiegłym wieku.

Muzeum zabawek

Muzeum zawiera ponad 5000 eksponatów, głównie zabawek, wykonanych w Grecji w latach
1930-1990. Na wystawie stałej można zobaczyć stare samochody, także te pierwsze na baterie, gry planszowe, lalki, greckie Playmobil.
Piwnica powstała jako „Pokój gier” z automatami do gry na monety od lat sześćdziesiątych do lat dziewięćdziesiątych. Jest tam automat do gry w pinball, szafa grająca i Pacman. Te maszyny są sprawne i mogą być używane przez odwiedzających muzeum.

Oprócz wystawy istnieje również możliwość aktywnej zabawy dla dzieci. W muzeum jest miejsce, w którym dzieci mogą bawić się dobrze znanymi zabawkami, takimi jak Lego i Playmobil, lub wykonywać własne zabawki i konstrukcje.
Na zewnątrz znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz taras, z którego można podziwiać widoki.

Muzeum otwarte jest w sezonie letnim, codziennie od 10 do 17 (od 7 kwietnia do 1 listopada), a wstęp jest darmowy.
Oprócz typowej działalności wystawienniczej muzeum organizuje imprezy cykliczne dla szkół i grup zorganizowanych, także poza sezonem. Impreza taka jest odpłatna i sami w takiej uczestniczyliśmy. Podczas takich spotkań prezentowane są tradycyjne gry i zabawy dzieci z Rodos, Grecji i ze świata. Dzieci bawią się w klasy, chowanego, skok przez plecy itp. Konstruują zabawki ze zużytych opakowań, z zepsutych zabawek, a starsi konstrukcje zabawek działających na energię słoneczną, czy wiatrową. Działania te mają na celu zaznajomienie dzieci z pojęciami recyklingu oraz alternatywnych form energii.

Okresowo w budynku Muzeum organizowane są też tematyczne prezentacje zabawek kolekcjonerskich oraz eksponatów osobistych, kolekcje znaczków, zabawek, modeli, monet itp. Organizowane są też różne wydarzenia dla dzieci. Koncerty, przedstawienia, pokazy lalkowe, Karagiozis (tradycyjny teatr cieni) wystawy i konkursy malarstwa, fotografii, ceramiki, rzeźby i rękodzieła.

Gdybyście zawędrowali w okolice Archipoli, to warto wstąpić do tego nietypowego muzeum, chociażby po to, by oglądnąć stare greckie zabawki lub pokazać maluchowi inne od tych dzisiejszych. To w końcu nic nie kosztuje.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz