wtorek, 27 marca 2018

Miejsca mało znane – obszar Petronas

Archangelos znane jest z ceramiki. To tutaj, w okolicy zwanej Petronas rozwinęła się sztuka ceramiczna. Podobno już cesarz Justynian II brał cegłę z obszaru Petronas, którą następnie wykorzystano do budowy Hagia Sofia w Stambule.


Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku zbocze Petronas, od Archangelos w stronę Stegny, upstrzone było piecami garncarskimi. Słowo Petronakis, stało się na Rodos, synonimem garncarza. Rzemieślnicy wykonywali przedmioty codziennego użytku, takie jak miski, sztućce, dzbany, ale również wanienki czy kafle. W pracy brała udział cała rodzina garncarza, która zbierała glinę i opał do pieców. Unikalną formą wyrobów wytwarzanych przez garncarzy z Petronas, było ceramiczne wiano dla panny młodej. Swoisty ceramiczny posag, na który składało się całe kuchenne wyposażenie, bogato zdobione i malowane na jaskrawe kolory przez kobiety ze wsi. Malowano piórkiem kury. Oprócz przedmiotów użytkowych wytwarzano również przedmioty dekoracyjne, które później ustawiano na kominku i na półkach w domu. Jeżeli ktoś chciałby zaopatrzyć się w ręcznie wyrabianą ceramikę, a nie w wyroby made in China, to Archangelos będzie dobrym wyborem.

 
 

Obszar Petronas jest spokojny i piękny. Na zboczu, w połowie zjazdu na Stegnę, znajduje się Tawerna Petronas, która oferuje smaczne i tanie dania kuchni greckiej. Z tawerny rozciąga się piękny widok na Stegnę oraz na morze. Sama tawerna znajduje się w cichym, ustronnym miejscu, otoczonym zielenią. Jest to idealne miejsce na wypoczynek wśród natury.

 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz