Booking.com

poniedziałek, 11 grudnia 2017

Grecki zwyczaj dekorowania statku

Boże Narodzenie kojarzy nam się zwykle z choinką, która w Polsce wyparła podłaźniczki. Również w Grecji choinka przybyła z Niemiec, za sprawą króla Ottona, który postawił świąteczne drzewko w swoim pałacu w Nafplionie w 1833 roku.

świąteczny statek

Drzewko to potrzebowało niemal pięćdziesięciu lat, by zagościć na stałe w greckich domach. Jednak zwyczaj dekorowania statku nie zaginął całkowicie i w niektórych miejscach wypiera choinki lub współistnieje razem z innymi ozdobami.

Jak to dawniej bywało


W przeszłości, w obszarach nadmorskich i na wyspach w okresie Bożego Narodzenia każda rodzina przygotowywała małą drewnianą łódkę, która symbolizowała jej wdzięczność za bezpieczny powrót ojca i synów z zimowych rejsów.
Na wyspach w okresie bożonarodzeniowym dzieci zajmowały się budową i ozdabianiem statków z papieru, z którymi wędrowali od domu do domu, śpiewając tradycyjne kolędy. Łódź ta służyła nie tylko za ozdobę, lecz także do chowania słodyczy, które otrzymywali w darze. Niestety zwyczaj ten, jak wiele innych odszedł do lamusa i nie wiem, czy jeszcze gdzieś dzisiaj jest kultywowany.

Statek czy choinka?


Statek jako symbol, nie był typową dekoracją bożonarodzeniową. Jego symbolika była też silniejsza na wyspach, wśród ludzi związanych z morzem i dlatego tak łatwo została z czasem zastąpiona przez choinki. W wielu miejscach, na miejskich placach współistnieją obok siebie dwa symbole świąt łódź oraz świąteczne drzewko. Jednak dla marynarzy i rybaków, zwyczaj z dekoracją statku nadal jest silny, gdyż jak mówią, ozdobiona łódź symbolizuje nową podróż człowieka po narodzinach Jezusa. Zdarza się, że dekorują oni nie tylko modela, ale także swoje jednostki pływające.

Poniżej kilka świątecznych statków z wystawy sklepowej, z wioski Embona na Rodos oraz z portu Mandraki. Świąteczny statek ze zdjęcia tytułowego stoi na placu za Pałacem Gubernatora w mieście Rodos.

Więcej o atrybutach Bożego Narodzenia w Grecji, możecie poczytać w poście Boże Narodzenie po grecku
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz