piątek, 10 listopada 2017

Spacer po Dolinie Aithonas

Dolina Aithonas (Κοιλάδα Αίθωνας) spokojna zielona dolina znajdująca się na północnym zachodzie od wioski Archangelos. Nie jest to powszechnie znana, ani często odwiedzana dolina i w tym tkwi jej największy urok.

Αίθωνας

Nazwa doliny pochodzi od czasownika αίθω, oznaczającego świecę i zapalam. Według mitologii,
Aithonas był jednym z czterech koni z rydwanu boga słońca – Heliosa. Zarazem najlepszy koniem.Wracając do samej doliny, to popularnie nazwana jest również doliną pomarańczy, z powodu sporych połaci upraw drzewek cytrusowych. Oprócz drzew owocowych znaleźć można w dolinie strzeliste cyprysy, klony, drzewa truskawkowe czy dużo drzew iglastych.

Dolina jest tez pełna wody, szczególnie widoczne jest to w sezonie zimowym. Obecnie przepływająca zwykle dolinę rzeka Has, jest tylko niewielkim strumykiem.

Naszą trasę rozpoczęliśmy od kapliczki PANAGIA ALEMONITRA (ELEIMONITRIA), pochodzącej z 1727 roku.Następnie skierowaliśmy się na północ, w stronę KAPI. Po drodze towarzyszyły nam ptaki, niezmącona cywilizacją natura i piękne widoki, których zdjęcia nie są w stanie oddać. Widać jednak wyraźnie, że i tutaj zawitała już jesień, czego dowody przedstawiam w fotograficznym materiale poniżej.
Miłego oglądania :)


A tak przebiegała nasza trasa na mapie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz