sobota, 23 września 2017

Wędrówka obrazu Matki Bożej Filerimos


Obraz Matki Bożej jest jednym z najważniejszych zabytków chrześcijańskich. Uważany był za dzieło Apostoła Łukasza, jednak podanie to nie ma historycznego uzasadnienia. Wielu uważa, że ikona została przywieziona z Jerozolimy w X wieku i umieszczona w kościele klasztoru, na wzgórzu Filerimos, w miejscu Akropolu starożytnego miasta Ialyssos, której zawdzięcza swoją nazwę.

Obraz wielokrotnie zmieniał swoje miejsce. W 1480 roku z powodu inwazji tureckiej oraz trzęsienia ziemi w 1481 roku obraz przeniesiono tymczasowo do miasta Rodos, gdzie pozostaje początkowo w pałacu Joannitów, później w kościołach św. Katarzyny oraz św. Marka, aż do roku 1523. Po kapitulacji, rycerze zakonu św. Jana wyjechali, zabierając obraz ze sobą. I tak rozpoczął on długą wędrówkę przez lata i lądy.Początkowo trafił do Włoch, gdzie przebywał tam od 1523 do 1527 roku, a następnie, w latach 1527 – 1530, do Francji, by ostatecznie znaleźć się na Malcie, gdzie pozostał do roku 1798. Kiedy Napoleon zdobył Maltę, obraz został przetransportowany przez Triest do Rosji, gdzie car Paweł I przyjął go z wielkimi honorami i nakazał ozdobić obraz złotym poszyciem i ozdobić szlachetnymi kamieniami. Obraz został w Rosji do 1917 roku, czyli do wybuchu rewolucji, kiedy to z Moskwy, przez Sankt Petersburgu, a następnie przez Estonię został wysłany do Kopenhagi, gdzie został schowany w cesarskim skarbcu. Ikona leżała tam do roku 1928, kiedy to matka cesarzowa Maria Fiontorovna, przekazała ją do Monastyru w Belgradzie. Pozostał tam do 6 kwietnia 1941 roku, kiedy to wskutek bombardowania Belgradu przez wojska niemieckie został przeniesiony do klasztoru Ostrog, gdzie przebywał do 1952 roku. Następnie obraz został zabrany przez rząd Czarnogóry i umieścił w skarbcu narodowym. W 1978 roku obraz został dostarczony do Muzeum Narodowego w Czarnogórze, gdzie się znajduje, umieszczony w specjalnej kaplicy.

Kopia cudownego obrazu Matki Bożej Filerimos, wykonana przez mnicha Łazarza, została przeniesiona do klasztoru Filerimos w dniu 24 września 2008 roku i przebywa tam do dzisiaj. Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie w tym dniu odbywają się uroczystości połączone z procesją z obrazem.
Również jutro będzie miało miejsce to wydarzenie, jeżeli ktoś miałby ochotę w nich uczestniczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz