Booking.com

czwartek, 8 czerwca 2017

Na wakacje w Grecji – gotówka, czy karta?

Ostatnio zostałam zapytana odnośnie co lepiej zabrać ze sobą do Grecji na wakacje gotówkę czy kartę? Przyznam, że sama jakiś czas temu rozpatrywałam możliwość pobierania pieniędzy z polskiego konta, więc temat nie był mi całkiem obcy. Dodatkowo popytałam, pokopałam, przeczytałam regulamin banku, w którym ma rachunek i o tyle byłam mądrzejsza.

Poniżej przedstawię wam nasuwające się wnioski i odpowiem krótko. Najlepiej mieć ze sobą zarówno kartę, a najlepiej dwie kredytową i debetową, wydaną do rachunku oraz pewien zapas gotówki.

Jak płacić?
Najkorzystniej wychodzi płacenie kartą płatniczą w punktach handlowo-usługowych. Przeliczanie waluty dokonywane jest przez bank, według kursu sprzedaży obowiązującymi w dniu transakcji. Wadą jest najczęściej nieznajomość kursu, po którym zostały pieniądze przeliczone.

Wypłaty z bankomatów są rozwiązaniem najmniej korzystnym, gdyż oprócz przewalutowania zapłacimy tutaj prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą. Kwota obciążająca nasz rachunek przypadku wypłaty z bankomatu będzie wyższa, niż przy transakcji bezgotówkowej, ponieważ są rozliczane na podstawie kursów dla operacji gotówkowych, które są wyższe.

Posiadając przy sobie gotówkę, nie musimy martwić wahaniami kursu. Często za to martwimy się bezpiecznym przechowywaniem przy sobie większej ilości gotówki. Najlepiej brać ze sobą niezbędne minimum +/- 10%, a resztę zamknąć w sejfie. W dużych hotelach są one na wyposażeniu każdego pokoju. W małych często przy recepcji.

A wracając do pytania, to najlepiej przed wyjazdem rozważyć ile gotówki potrzebujemy? Gdzie będziemy mieszkać, w małej czy dużej miejscowości? Czy w hotelu są sejfy dla gości? Sprawdzić też w naszym banku, jakie są opłaty, jak wysoka jest prowizja za wybieranie gotówki za granicą? I najlepiej wziąć zarówno kartę do rozliczeń bezgotówkowych, jak i zapas gotówki. W sklepach i restauracjach płacić kartą, a za drobne zakupy gotówką. Natomiast z bankomatów korzystać tylko w ostateczności.


3 komentarze:

 1. Czy na Rodos są bankomaty Euronetu? Jak wygląda wypłata gotówki w EUR, gdy się posiada kartę debetową (bankomatową) do rachunku prowadzonego przez polski bank w walucie euro? Pytam, bo miałem przykrą sytuacją na Malcie, wypłacając w takiej sytuacji pieniądze z bankomatu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Tak, na Rodos są bankomaty Euronetu. Istnieje możliwość wyciągania gotówki z bankomatu za pomocą karty debetowej. Osobiście pobierałam pieniądze z rachunku prowadzonego w złotówkach. Korzystając z konta prowadzonego w euro, unika się kosztów przewalutowania. Inne opłaty i prowizje zależne są od konkretnego banku i radziłabym w swoim macierzystym banku uzyskać szczegółowe informacje na ten temat Pozdrawiam.

   Usuń