Booking.com

czwartek, 15 czerwca 2017

Dzień ojca po grecku

Dzień Ojca, mimo że jest świętem oficjalnym, to nie jest o nim tak głośno, jak o Dniu Matki. W Grecji dzień ten jest świętem ruchomym i obchodzony jest corocznie w trzecią niedzielę czerwca.
Geneza święta


Pierwsze znane obchody Dnia Ojca odbyły się w Fearmont w Zachodniej Wirginii w Stanach Zjednoczonych w dniu 5 lipca 1908. Obchody te miały upamiętniać śmierć 210 ojców, którzy zginęli w górniczej katastrofie w grudniu 1907 roku, w Monongka. Niestety obchody te nie spotkały się z należytą uwagą. Później próbowano sformalizować ten dzień kolejno w 1913, 1916 i 1924 roku. W końcu w 1966 roku prezydent Johnson wydał dekret prezydencki, który oficjalnie ustalał trzecią niedzielę czerwca, jako Dzień Ojca.
Nie wszędzie na świecie obchodzi się to święto w ten sam dzień np. w Australii, obchodzi się w pierwszą niedzielę czerwca, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii 19 marca, w Austrii, w drugą niedzielę czerwca, w krajach skandynawskich w drugą niedzielę listopada, a w Polsce 23 czerwca.Dzień ojca w Grecji


Dzień Ojca (Γιορτή του Πατέρα) w Grecji na rzecz ojców działają różne Stowarzyszenia (Σύλλογος Πατεράδων) które w tym Dniu Ojca organizują imprezy i zabawy.
W Grecji oficjalne obchody tego dnia rozpoczęły się wraz z działalnością SY.G.A.P.A. (Σύλλογος για την Ανδρική και Πατρική Αξιοπρέπεια), czyli Stowarzyszenia dla Męskiej i Ojcowskiej Godności, organizacji, która występuje w obronie praw ojców rozwiedzionych, w celu obrony praw ojca i dziecka oraz zachowania między nimi relacji. Podkreśla role ojca w życiu dziecka i walczy o takie same prawa dla obu stron podczas przyznawania opieki nad nieletnimi.
Od 2005 roku Stowarzyszenie organizuje obchody Dnia Ojca, zwykle w drugą niedzielę czerwca, gdy szkoły są jeszcze otwarte. Z tej okazji wypuszcza też specjalną serię znaczków, które są drukowane przez Grecką Pocztę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz