poniedziałek, 1 maja 2017

Jak samodzielnie zaplanować wakacje?

Coraz więcej osób decyduje się podróżować bez biura podróży. Powody są różne, ale przede wszystkim chodzi o większą elastyczność. Decydując się na samodzielną podróż, musimy włożyć dużo więcej wysiłku w jej przygotowanie. Nie jest to więc oferta dla kogoś, kto lubi stacjonarny wypoczynek, lecz raczej dla niespokojnej duszy.


Jak powiedziałam, trzeba się do takiego pobytu przygotować i to zarówno finansowo, jak i
informacyjnie.

Cel podróżyOkreślając cel podróży, musimy uwzględnić, czy będzie to trasa wycieczkowa, czy też chcemy osiąść w jednym miejscu. Następnie musimy jak najwięcej o tym miejscu poczytać, dowiedzieć się najistotniejszych informacji, tak by, jak najmniej rzeczy zaskoczyło nas na miejscu. Temu celowi służą przewodniki zarówno papierowe, jak i internetowe oraz strony tematyczne.

Informacje, które znajdziemy, pozwolą nam zorientować się, co chcemy zobaczyć, gdzie i za ile oraz ile pieniążków powinniśmy zabrać ze sobą.

Dojazd


Drugą kwestią, która trzeba rozważyć, jest sposób dostania się na miejsce. Możliwości jest zwykle kilka. Autokar, samochód czy samolot. Autokaru nie polecam, chyba że lubimy długie przejażdżki w nie zawsze komfortowych warunkach. Autokar jest też mocno ograniczający, w stosunku do własnego samochodu, który jest najlepszym środkiem lokomocji, o ile chcemy zrobić sobie objazdówkę, z indywidualnym zwiedzaniem, w swoim własnym tempie i po ściśle określonej trasie. Dla osób, które chcą szybko i komfortowo dotrzeć na miejsce pobytu, najlepszy jest oczywiście samolot.

Jeżeli jedziemy własnym środkiem transportu, to przy planowaniu podróży bardzo przyda nam się serwis ViaMichelin.
Który pomoże wyznaczyć trasę, policzy odległości i pokazuje orientacyjne koszty pokonania tej trasy. Mnogość map i prostota użytkowania czyni go wręcz niezastąpionym przy planowaniu podróży.

Inna sprawa, gdy planujemy przelot. Wówczas najlepiej porównać ceny biletów czarterowych różnych biur podróży. Wielokrotnie przekonałam się, że był to najekonomiczniejszy sposób przemieszczania się w sezonie.
Możemy też skorzystać z bezpłatnej wyszukiwarki lotów np. Skyscanner.pl , która wyszukuje wszystkie dostępne loty wraz z cenami, segregując je od najniższej.

Nocleg


Planując wyjazd, musimy pomyśleć o noclegu. Można oczywiście iść na żywioł i spróbować poszukać czegoś na miejscu, ale można również zaplanować wszystko z wyprzedzeniem.
Nocleg najlepiej zarezerwować poprzez jeden z wielu serwisów rezerwacyjnych.
Nie powiem wam, który z nich jest najlepszy, mogę powiedzieć, który jest najbardziej znany i najpopularniejszy, a jest to Booking. Obejmuje on 382 hotele w mieście Rodos oraz 1863 na całej wyspie.
Są jeszcze inne, a linki do nich można znaleźć na mojej stronie, w zakładce Serwisy Rezerwacyjne.
Hotel można również zarezerwować poprzez serwis Skyscanner

Samochód na miejscu


O ile nie przyjechaliśmy na miejsce wypoczynku własnym samochodem, to okazać się może, że potrzebować będziemy auta na miejscu. Również tutaj przychodzą z pomocą serwisy typu Skyscaner lub Holidaycars. Linki do wypożyczalni, taksówek i autobusów na Rodos znajdziecie u mnie na stronie w zakładce Komunikacja.Zawsze można też zarezerwować samochód na miejscu, w którejś z licznych wypożyczalni.

A później wystarczy już tylko zwiedzać, opalać się, odpoczywać i cieszyć się wypoczynkiem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz