poniedziałek, 29 maja 2017

Agios Isidoros, wioska wśród gór

Agios Isidoros, czyli świętego Izydora, to wieś leżąca w gminie Ataviros i u podnóża najwyższej, rodyjskiej góry. Nazwę wioska wzięła od swojego patrona, św. Izydora. Kościół pod wezwaniem tegoż świętego znajduje się w centralne części wsi.


Jest to wioska górzysta, a jej mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem oraz uprawą winorośli. Niektórzy zatrudniają się sezonowo w turystyce.W okolicy znajduje się klasztor z X wieku, który na polecenie cesarza bizantyjskiego został zbudowany na ruinach starożytnego Sanktuarium Artemidy z IV-III wiek p.n.e. Przez długi czas klasztor był ośrodkiem skupianym uczonych i pisarzy, gdyż posiadał bardzo bogatą bibliotekę. Podczas okupacji tureckiej był miejscem schronienia dla okolicznych mieszkańców. Pamiętać należy, że przede wszystkim jest to miejsce kultu, obecnie zamieszkiwane przez jednego mnicha, który cieszy się na odwiedziny rozpraszające jego samotność.

Region Agios Isidoros to przede wszystkim miejsce nieskażone masową turystyką jak sąsiadująca z nim Embona. Tutaj spotkasz mieszkańców zajętych swoimi sprawami, możesz zjeść domowy obiad, powędrować po szlakach, w tym pójść tym najważniejszym, prowadzącym na szczyt Ataviros. W okolicy znajdują się naturalne źródła i piękne krajobrazy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz