poniedziałek, 27 marca 2017

Embona, wioska winem płynąca

Wioska Embona rozłożyła się dostojnie na zboczu najwyższego szczytu Rodos, Attaviros. Leży w gminie, która za nazwę przyjęła od górskiego szczytu. W wiosce mieszka 1300 mieszkańców, którzy

Empona

zajmują się uprawą winorośli i przetwórstwem. Ale wioska to nie tyko wino. To także miód, pochodzący z leśnych pasiek, to oliwa z okolicznych gajów oliwnych oraz tradycyjne, wędzone
mięsa. Embona jest, bowiem ośrodkiem handlu bydłem. W wiosce znajduje się sporo tawern, gdzie można popróbować lokalnych potraw, zapijając miejscowym winem. Kwitnie tu handel, nie tylko winami, lecz również wyrobami folklorystycznymi.Ponieważ Embona jest najwyżej położoną wioską na wyspie, to rozciąga się z niej doskonały widok na zachodnie wybrzeże. Z wioski prowadzą też szlaki na Attaviros, najwyższy szczyt na wyspie, ale zostańmy na razie na dole, czyli w wiosce.

winiarnia Emery

Znana jest ona szeroko za sprawą tutejszych winiarni. Winiarnia Emery należy do dwóch największych producentów wina, jednak nie jedynych w tej okolicy. W wiosce Embona przebiega, bowiem szlak winiarski lub inaczej droga winna, gdzie w lokalnych, małych winiarniach można zaopatrzyć się w lokalne wino.


winiarnia KounakisOczywiście można spróbować wina, także w którejś z rozlicznych tawern, lub zakupić buteleczkę, po zwiedzeniu winiarni.Winiarnie w sezonie, często są oblegane przez turystów, którzy przyjeżdżają specjalnie na degustacje win. Wśród lokalnych producentów, warto wymienić: Kounakis, Alexandris i Merkouris.


winiarnia Merkuris


Można tam posmakować lokalnych odmian oraz miejscowej souma. Tylko w Embona znajdziesz wina słodkie i półsłodkie: Amandia (czerwone, słodkie) to mój faworyt. Ponadto Ilios (białe, wytrawne) czy Platoni (stołowe, białe, czerwone lub różowe). W momencie, kiedy odwiedziłam wioskę, wytwórnie były jeszcze zamknięte dla odwiedzających, jednak od połowy kwietnia możliwe jest zwiedzanie ich, połączone z degustacją.Ważnym wydarzeniem kulturalnym w Embonie, jest coroczne święto wina, zwane też festiwalem wina. Jest to święto zdominowane przez muzykę i taniec. Udział biorą miejscowi artyści, okoliczne kluby kulturalne i grupy folklorystyczne.


Na odwiedzających czekają liczne atrakcje: wystawa i degustacja win, stoiska z lokalnymi specjałami, dobre jedzenie i żywa atmosfera. Festiwal jest świętem ruchomym, więc nie ma jednej daty, lecz zmienia się ona corocznie. Najczęściej przypada na początek września, niekiedy na koniec sierpnia. Zawsze, zaś zbiega się z zakończeniem winobrania.


Warto odwiedzić wioskę Embona, chociażby przejazdem. Wstąpić na obiad, wypić szklankę wina, poprzechadzać się uliczkami, odwiedzić tradycyjny dom, podglądać suszące się w słońcu rodzynki i wywieźć dobre wspomnienia.

Kościół w Empona
 boiska w Empona

 dom ludowy Empona Rhodes


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz