Booking.com

sobota, 19 marca 2016

Kościół Matki Boskiej z Lindos


Rodos obfituje w zabytki sakralne. Jeżeli kogoś interesuje ten rodzaj architektury, to na pewno nie rozczaruje się.
Począwszy od dużych i stosunkowo nowych kościołów, poprzez kompleksy klasztorne, a na malutkich kapliczkach kończąc znaleźć można na wyspie nie tylko dowody religijności mieszkańców, lecz także ślady zmieniającej się historii.


Jak już napisałam, obok setek podobnych obiektów znajdziemy też istne perełki. Do takich wyjątkowych kościółków należy m.in. położony w Lindos bizantyjski kościół Matki Boskiej, znajdujący się przy drodze na Akropol, w niewielkiej odległości od placu z platanem. Kościół ten pochodzący podobno z X wieku, został przebudowany w 1489 roku przez Wielkiego Mistrza d’Aubusson, który nakazał postawienie dzwonnicy.Wnętrze kościoła ozdobił freskami artysta z Symi, Grigoris. Na uwagę zasługują również kunsztownie rzeźbiony i pozłacany ikonostas oraz rząd ozdobnych siedzeń. Posadzka wysadzana jest mozaiką czarno białych kamieni. Kościół został odrestaurowany ponownie przez Włochów, w 1927 roku.
Kościół można odwiedzać codziennie od 9:00 do 17:00, zaś w niedzielę od 9:00 do 15:00.
Wchodząc do kościoła należy mieć zakryte ramiona oraz nogi. W razie potrzeby przy wejściu można pożyczyć służące do tego celu chusty. Wstęp jest bezpłatny. Obowiązuje również bezwzględny zakaz fotografowania wnętrza, z uwagi na szkodliwe działanie flesza na ścienne malowidła. Niestety zakaz ten jest nagminnie łamany.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz