wtorek, 16 lutego 2016

Kapitańskie domy w Lindos


Lindos to jedno z najstarszych osad na wyspie Rodos. Architektura Lindos stanowi świadectwo bogatej i długiej historii miasteczka. Do najstarszych zabytków, bez wątpienia należy Akropol, średniowiecznym dowodem materialnym pozostaje twierdza, wybudowana przez Joannitów na wzgórzu Akropolu.


Późniejsze wieki również pozostawiły po sobie ślady, w postaci budynków ciągnących się wzdłuż labiryntu ciasnych uliczek.
W wiekach XVI i XVII Lindos wzbogaciło się o bogato zdobione domy kapitanów statków kupieckich. Były to materialne dowody ich sukcesu.
Domy te były bardzo charakterystyczne, z powodu zastosowanego zdobnictwa. Nad solidnymi, drewnianymi drzwiami umieszczano datę budowy oraz wymyślne, często orientalne wzory. Innymi wzorami były kotwice czy krzyże, często oplecione liną.
Wnętrza tych domów są przestronne, często z wewnętrznymi dziedzińcami oraz dobudowanym piętrem. Większość domów kapitanów wyposażone piękną hohlaki. Niektóre domy posiadają tego tylko na ich frontowych schodach, podczas gdy inni mają hohlaki podłogi w całym domu, jak również w swoich podwórkach.


Niektóre z tych domów zostały zniszczone lub poważnie uszkodzone w wyniku trzęsienia ziemi z 1610 roku, który spustoszył Lindos, ale w większości zostały one odbudowane.
Dzisiaj tylko niektóre zostały udostępnione do zwiedzania, w innych znajdują się restauracje, sklepiki czy bary. Warto zobaczyć któryś od środka np. znajdujący się niedaleko kościoła Panagia Captains Bar. Budynek ten posiada piękne odrzwia i podłogi, lecz większość bogato zdobionych ścian można podziwiać dopiero od środka.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz