wtorek, 3 listopada 2015

Pierwszy Cmentarz Ateński

 
Za nami Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, a mnie naszły wspomnienia jednego z greckich cmentarzy i to bynajmniej nie rodyjskiego.


Kiedy na początku roku zmuszona byłam odwiedzić Ambasadę Polski w Atenach, skorzystałam z okazji i wybrałam się na zwiedzanie
Pierwszego Cmentarza Ateńskiego.
Cmentarza tego nie odwiedzają zwykle turyści. Szybciej pójdą na Kerameikos, starożytną nekropolię usytuowaną z w centrum miasta.
Jednak nie jest to jedyny zabytkowy cmentarz. Innym wartym uwagi jest właśnie Pierwszy Cmentarz Ateński, którego początki sięgają 1830 roku, lecz mimo to stanowi zabytek sam w sobie. Jest to miejsce spoczynku wielu wybitnych osobistości – greckich polityków, pisarzy oraz artystów. Wiele z nagrobków, szczególnie tych z XIX i początku XX wieku, to wspaniałe przykłady rzeźby klasycystycznej. Niestety wiele z nich wymaga regularnej konserwacji by nie popaść w ruinę.
Jeżeli będziecie mieli okazję, to zwiedzając Ateny, warto odwiedzić tą usytuowaną w środku miasta nekropolię- zabytek. Przejść się wśród cichych, cienistych alejek, podziwiając marmurowe nagrobki i grobowce i odwiedzając tych, których już nie ma wśród nas.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz