Booking.com

piątek, 9 października 2015

Moni Skiadi

Moni Skiadi to niezwykły klasztor. Znajduje się wewnątrz lądu w południowej części wyspy. Dojazd do niego nie jest prosty, lecz widok spod klasztoru wynagradza drobne niedogodności.


Klasztor położony jest kilka kilometrów od wioski Messanagros, wśród wysokich gór.
Z klasztoru rozciąga się widok na zachodnie wybrzeże oraz na wysepkę Chtenia, o której inna legenda mówi, że to skamieniały statek piratów, przed którym Matka Boska ochroniła pobożnych mieszkańców Skiadi.

Budynek główny klasztoru jest nowy i zastąpił stary, XIII wieczny budynek, który uległ zniszczeniu. Jednak to, co przyciąga do klasztoru wiernych to cudowna ikona Matki Boskiej, znaleziona w gruzach starego budynku.
W XV wieku pewien heretyk ugodził ikonę nożem, pozostawiając na twarzy Matki Boskiej szramę. Legenda łosi, że z uszkodzenia popłynęła krew, zaś ręka oprawcy została natychmiast sparaliżowana.W czasie Paschy ikona jest uroczyście obnoszona w procesji po wsiach, zaś potem trafia na jeden miesiąc na pobliską wysepkę Chalki.

W klasztorze do dziś mieszkają mnisi, którzy są bardzo przyjaźnie nastawieni oraz mile witający nielicznych przybyszy. Podczas naszego pobytu zostaliśmy poczęstowani kawą oraz zaproszeni na krótką pogawędkę.

Jeżeli kogoś nie interesują zabytki sakralne, to może wybrać się w okolice klasztoru, by popodziwiać widoki lub zakosztować spokoju wśród nieskalanej cywilizacją natury.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz