Booking.com

środa, 6 maja 2015

Kościół Matki Boskiej z ZamkuChciałam przedstawić dzisiaj budynek o wyjątkowej historii. Znajduje się on na Placu Aleksandra Wielkiego i jest najstarszym z zachowanych kościołów w średniowiecznym mieście. 


Mowa o kościele Matki Boskiej z Zamku.
Jest to budynek z XI wieku, pełniący początkowo funkcję katedry bizantyjskiej, zbudowanej na planie krzyża greckiego i uwieńczonej kopułą. Po przejęciu wyspy przez Joannitów, katedrę zamieniono na kościół katolicki oraz dodano beczkowe sklepienia. Wraz ze zmianą władzy i nastaniem na wyspie Turków, kościół zamieniono w meczet i dobudowano minaret, który usunięto podczas panowania włoskiego na wyspie.
Do niedawna w kościelnym wnętrzu znajdowało się Muzeum Bizantyjskie. Muzeum zawierało bogate zbiory okresu bizantyjskiego m.in. kolekcję ikon i malowideł ściennych, która to kolekcja została czasowo przeniesiona do Pałacu Wielkich Mistrzów.

Dzisiaj kościół znajduje się pod nadzorem Służb Archeologicznych odpowiedzialnych za jego utrzymanie i rekonstrukcję. Niestety nie można zwiedzać jego wnętrza i jak dowiedziałam się, stan ten utrzyma się do przyszłego roku. Tak, więc chętnych do zwiedzania wnętrza zapraszam za rok. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz