wtorek, 14 kwietnia 2015

Klasztor Panormitis

Na południowym krańcu wysepki Symi znajduje się zatoka Panormitis, przy której tuż obok portu przycupnął monastyr pod wezwaniem Michała Archanioła. To najważniejsze miejsce jego kultu w archipelagu Dodekanez.


Budynki klasztorne powstały na ruinach bizantyjskiej kaplicy. Świątynię wzniesiono w tym miejscu już w XIV w., ale została ona zniszczona w połowie XVIII wieku i ponownie odbudowana w 1783 roku.

Klasztor był aktywny podczas rewolucji w 1821 roku. Wspomagał powstańców finansowo.

W klasztorze znajduje się muzeum i kościół, a w nim, słynna ikona patrona wyspy i żeglarzy – Michała Archanioła. Na uwagę zasługuje bogato zdobiony ikonostas, XVIII-wieczne freski na ścianach, namalowane przez lokalnych artystów, braci Karakosti. Wnętrze kościoła wypełnione jest rozmaitymi wotami, które zostawili tu żeglarze i rybacy w podzięce za bezpieczny powrót do domu.Dziedziniec klasztornego kompleksu wyłożony jest mozaiką z czarnych i białych otoczaków.
Na terenie klasztoru znajduje się dwuczęściowe muzeum. Pierwsza część związana jest z morzem oraz z kultem religijnym. Zawiera modele statków i przedmioty przywiezione z dalekich zamorskich podróży, ale także srebrne ikony, epitafia i różne inne przedmioty religijne. Druga część muzeum prezentuje kulturę ludową związaną z rybołówstwem, rolnictwem i pasterstwem.


Klasztor Michała Archanioła posiada również bibliotekę z bizantyjskimi rękopisami z XVI wieku.
Na uwagę zasługuje również pięknie zdobiona dzwonnica z 1911 roku. Usytuowana centralnie nad głównym wejściem jest najbardziej malowniczym elementem architektonicznym budynku.

 
Przy głównym wejściu działa sklepik z pamiątkami oraz dewocjonaliami, zaś na zewnątrz przy molo usytuowała się tawerna „Panormio”, w której można wypić kawę.Nieopodal klasztoru stoi monument upamiętniający mieszkańców Panormitis zamordowanych w lutym 1945 r. przez Niemców za pomoc udzielaną aliantom.


Klasztor świętuje dwukrotnie w roku 8 listopada, w dniu swojego patrona oraz w dzień Zesłania Ducha Świętego (święto ruchome).

Na koniec kilka uwag:

Odwiedzający powinni zadbać o odpowiedni strój. Szorty, mini spódniczki oraz odsłonięte ramiona są niedopuszczalne i mogą skutkować nie wpuszczeniem na teren klasztoru.

W kościele obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania, niestety często łamany. Wynika on chyba z braku wyobraźni, wiedzy lub ignorancji. Nie jest on, bowiem zakazem samym w sobie, lecz został ustanowiony w celu ochrony zabytkowych fresków, którym nie służą błyski fleszy.


I na koniec miła uwaga. Przy głównym wejściu znajduje się podjazd dla wózków, co pozwala dostać się na teren klasztoru także osobo m poruszającym się na wózkach oraz rodzicom z małymi dziećmi w wózeczkach.


Klasztor Panormitis na pewno jest ciekawym obiektem wartym zobaczenia. My udaliśmy się tam specjalnym kursem w Niedzielę Palmową i mieliśmy, aż dwie godziny na zobaczenie wszystkiego na terenie klasztoru. Niestety nie starczyło czasu na spacery po okolicy. Gdyby ktoś miał możliwość i ochotę zostać dłużej, to istnieje możliwość zatrzymania się na noc. Informacje dostępne w sklepiku lub tawernie.2 komentarze: