Booking.com

czwartek, 9 kwietnia 2015

Co to jest lambada?


Nie będę tu pisać o popularnym w latach 90-tych tańcu, lecz o symbolu greckich Świąt Wielkanocnym, czyli paschalnej świeczce.


Wiele osób na pewno spotkała się z taką świeczką podczas pobytu w Grecji, w okresie świątecznym. Z nią, bowiem wierni udają się w nocy w Wielką Sobotę, na wieczorną liturgię, by odpalić ogień od Paschału i przynieść go do domu.

Zwykle świece te są proste, niekiedy ozdobione delikatnymi motywami lub kwiatami. Mają również różne kolory, jednak na Anastasii przeważają jednak białe.
Z okazji Paschy każde dziecko dostaje od swoich chrzestnych lambadę, często z dołączonym prezentem. Kiedyś dzieci własnoręcznie przyozdabiały swoje świeczki, jednak jak wiele zwyczajów, ten również zanika. Zdarzyło się kilka lat temu, gdy moja córka była jeszcze w podstawówce, że w jednym roku na zajęciach z plastyki dzieci przyozdabiały zwykłe, białe świeczki według własnego pomysłu, wykazując się pomysłowością i wyobraźnią.


Istnieje też wiele małych sklepików, które handlują rękodziełem i można tam znaleźć unikatowe, ręcznie zdobione świece. Jednak większość idzie na łatwiznę i kupuje zestaw świąteczny wraz z zabawką w sieciówkach typu Jumbo.
Ostatnio podczas wizyty w ww. sklepie miałam okazję wykonać zdjęcia zgromadzonym tam lambadom, które często z tradycją niewiele mają wspólnego i do kościoła też nie bardzo wypadałoby je zabrać. Mogą służyć za to jako ciekawostka.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz