Booking.com

wtorek, 13 stycznia 2015

Wiatrak z Vati - ανεμόμυλος Παπαγιώργη

Wiatraki znane były w Grecji od czasów starożytnych. Jednak do powszechnego użycia trafiły w okresie Bizancjum, głównie we wschodniej części Morza Egejskiego. 


Zazwyczaj miały kształt cylindryczny i zbudowane były z kamienia.
Wewnątrz mieściły się dwa piętra. Na górze było oś i układ napędowy, zaś dolne służyło do mielenia ziarna i do jego przechowywania. Oba poziomy (górny i dolny), połączone były wąskimi schodami.
Wiatrak taki mógł szlifować 20-70 kg ziarna na godzinę w zależności od intensywności i kierunku wiatru.
Wieś Vati znana była niegdyś z dużych obszarów, na których uprawiano zboża. Dlatego też na tym obszarze zachowało się kilka wiatraków. Znajdują się one w rozsypce. Najlepiej zachowany jest wiatrak Papagiorgi, lecz i on popada w ruinę. Jeżeli nie obejmie się go ochroną i konserwacją, to w niedługim czasie pozostanie w tym miejscu jedynie tabliczka informacyjna. Już teraz dach jest w fatalnym stanie i powiem szczerze, że wchodziłam do niego z duszą na ramieniu.
Wiatraki na Rodos spełniały swoją rolę jeszcze do 1943 roku. Następnie je zamknięto i oprócz pierwszego wiatraka na molo w porcie Mandraki, nie można ich odwiedzać. Stąd tak ważne, by wiatrak w Vati, przeszedł konserwację, bo wówczas może stać się atrakcją i to nie tylko turystyczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz