sobota, 6 grudnia 2014

Wyspa kotów

Jednym z określeń, którymi nazywa się Rodos, jest „wyspa kotów”. Zasłużyło sobie na to miano w zupełności, gdyż koty występują tutaj w naturze, w sporych ilościach, by nie powiedzieć w nadmiarze.


Często tworzą skupiska,
szczególnie wokół hoteli, tawern oraz innych obiektów, gdzie mają możliwość zdobycia pożywienia. Dotyczy to także miejsc nagminnie uczęszczanych przez ludzi, głównych placów, portów czy stanowisk archeologicznych.Na wsiach i w mniejszych miejscowościach spotkać można koty dosłownie wszędzie: koło domostw, tawern, na śmietnikach itp. Są one często dokarmiane i cenione, jako naturalny wróg gryzoni.
W dużych miastach koty mają dużo gorzej. Chociaż żyją w skupiskach, to nie tworzą stad, lecz każdy samodzielnie zdobywa pożywienie. Prowadzi to do ataków agresji oraz wywołanych bójkami obrażeń. Stąd też często można spotkać koty z poszarpanymi uszami czy bez oka.
W niewielkiej odległości od Term Kalithea, znajduje się mini schronisko dla kotów, prowadzone przez organizację The Rhodes Animal Welfare Society. Jest to organizacja non-profit, bazująca na pracy wolontariuszy i dokarmiająca koty z uzyskanych datków. W tym schronieniu znajdują tam swoje miejsce koty, które potrzebują pomocy. Stąd też można kotka zaadaptować lub w inny sposób mu pomóc np. przynosząc żywność.


Koty na trwale wpisane są w krajobraz Rodos i nie wyobrażam sobie wyspy bez ich wszędobylskiej obecności. I tak będzie dopóty, dopóki ludzie i koty będą żyć ze sobą w symbiozie.
2 komentarze:

  1. Raj dla kociarzy. Myślę, że koty mają tam dobre życie. Lepsze niż u nas w miastach czy schroniskach. Może się łudzę, ale patrząc na zdjęcia tak myślę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kociarze na pewno mają raj. Kotki niekoniecznie, chociaż wielu ludzi stara się je dokarmiać i pomagać. Pozdrawiam :)

      Usuń