Booking.com

środa, 26 listopada 2014

Skoloniti

Co to takiego Skoloniti? Mało, kto wybierając się na Rodos w celach turystycznych trafia w to miejsce. Nieliczni tylko o nim słyszeli. Nawet mieszkańcy nie zapuszczają się tam zbyt często, pomimo niezwykłego uroku tego miejsca.


Zapytani, odpowiadają pytaniem: A po co?

Rzeczywiście, dla nich to miejsce ożywa tylko wraz z końcem zimy, gdy na okolicznych plantacjach trwają zbiory oliwek oraz wraz z nadejściem wiosny, a to za sprawą, usytuowanej w tej głuszy, kapliczki Agoiu Georgiou Skolonitis. Kapliczka pochodzi z XVIII wieku naszej ery i szczerze mówiąc nie wyróżnia się niczym od innych jej podobnych.
Na terenie przy kapliczce odbywa się, bowiem corocznie festiwal wiosny. Okoliczni rolnicy świętują tutaj Święto Pracy, przy grillu, tańcach i muzyce.
Przez pozostałą część roku niewiele osób zagląda do kapliczki. Odstrasza ich zły dojazd, żwirowo – kamienistą drogą lub konieczność przejścia przez koryto (suche) rzeki.
Przyczyna może być też bardziej prozaiczna, czyli brak informacji o tym miejscu oraz dojazdu do niego.

Jak tam dojechać?
Przy głównej drodze, prowadzącej z Gennadi na południowy kraniec wyspy, na wysokości drugiego kilometra należy odbić w prawo w drogę biegnącą równolegle.
Droga ta prowadzi przez zacienioną dolinę, poprzecinaną strumykami.
Po kolejnym kilometrze, może półtorej, stoi drogowskaz na kapliczkę. W miejscu tym należy skręcić w prawo i jechać cały czas prosto do kolejnego rozwidlenia dróg.
W miejscu tym droga w lewo przechodzi przez koryto rzeki. Nie ma tam mostu, jednak koryto przez większość część roku jest wyschnięte.


Przejechać można tyko samochodem terenowym. W innym przypadku warto w tym miejscu wysiąść i zrobić sobie niedaleki spacerek.


Widok spod kapliczki obejmuje zalesione góry z jednej strony oraz widok na sztuczny zbiornik Skoloniti, z drugiej.

Zbiornik ten jest tworem sztucznym i został utworzony dla potrzeb mieszkających tutaj ludzi.


Jeżeli ktoś jest na tyle wytrwały i lubi piesze wycieczki, może z powodzeniem zagubić się wśród tutejszej przyrody.
Wystarczy jednak wspiąć się na któreś z okolicznych wzgórz np. to z kapliczką św. Eliasza, by podziwiać panoramę otoczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz