Strony

poniedziałek, 1 września 2014

Siana

Wioska Siana to mała, górska wioska położona wśród lasów, na zboczach góry Akramitis na wysokości 450 metrów oraz w odległości niemal 70 km od stolicy wyspy. Terytorialnie należy ona do gminy Ataviros i posiada 120 stałych mieszkańców, którzy zajęcie znajdują głównie w rolnictwie, pszczelarstwie i hodowli zwierząt.


Wśród tradycyjnych wyrobów wioski Siana wystarczy wymienić miody, wódkę Souma oraz oliwę.
Właściwie to Siana jest nie jedynym, lecz najważniejszym na wyspie producentem miodu. Mieszkańcy parają się pszczelarstwem, od co najmniej kilkuset stuleci. Sprzyja temu występowanie w rejonie różnorodności ziół, w tym dzikiego tymianku oraz wielości lasów iglastych. Tylko tutaj można kupić świetny w smaku i zdrowy miód tymiankowo-sosnowy.

Kolejnym, żeby nie powiedzieć sztandarowym wyrobem jest w Sianie wódka souma. Pędzona jest ona z winogron i produkowana od wielu lat, wciąż tą samą, chałupniczą metodą. Mieszkańcy używają tego aperitifu jako swoistego antidotum na przeziębienie lub grypę. Być może rzeczywiście souma i miód wpływają na długowieczność ludzi z wioski?

Mimo swoich małych rozmiarów, Siana ma kilka budynków o znaczeniu historycznym oraz budzących zainteresowanie swoją architekturą.
Do takich budynków bez wątpienia zaliczyć należy kościół św. Pantelejmona, który wyróżnia się swoją bryłą na tle innych zabudowań wioski.
Wybudowano go w XIX wieku. Wcześniej w tym miejscu, aż do roku 1880 funkcjonował stary kościół, pod tym samym wyzwaniem. Jednak w wyniku pewnego incydentu, podczas wizyty biskupa, postanowiono wybudować nowy kościół, który byłby bezpieczny i na tyle duży, by odpowiedzieć rosnącym zapotrzebowaniem mieszkańców. Nowy kościół posiada ogromną kopułę centralną oraz pięknie utrzymane freski.
Innym, wartym uwagi budynkiem jest budynek szkoły. Została ona zbudowana w 1935 roku i funkcjonuje o dnia dzisiejszego. Także architektura Komisariatu Policji, zwraca uwagę, za sprawą widocznych wpływów włoskich.
Jak we wszystkich wioskach, tak i Siana ma swoje festiwale. Oczywiście największy z nich, związany jest z patronem wsi, świętym Panteleimonem. Impreza zaczyna się corocznie pod koniec sierpnia.
Innym ważnym wydarzeniem, jest święto miodu i Soumy, odbywające się corocznie w pierwszy weekend sierpnia z klubu.


W wiosce nie ma hoteli, ani innych elementów masowej turystyki, lecz chętni do zatrzymania się znajdą zakwaterowanie w prywatnych domach. Warto zatrzymać się tutaj również dla posmakowania tradycyjnej kuchni oraz dla pięknych widoków. Może stanowić też punkt wypadowy do odwiedzenia sąsiadujących z nią wiosek: Agios Isidoros, na wschodzie oraz Embonas, na północ od wioski.Na pewno jest to miejsce dla osób szukających spokoju, którzy chcą poczuć niepowtarzalny klimat górskich osad, w których czas jakby się zatrzymał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz