Booking.com

piątek, 15 sierpnia 2014

15 sierpnia – data niezwykła

15 sierpnia to data szczególna, wielkie święto religijne, obchodzone wyjątkowo hucznie w całej Grecji. Nie bez kozery nazywane jest letnią Wielkanocą.


Wracając do początku. Co takiego kryje się pod tą datą?

To święto typowo religijne, więc w Grecji ogólnopaństwowe. Zwane jest η Κοίμηση της Θεοτόκου, czyli Zaśnięcie Bogurodzicy.  Święto znane jest w Polsce, jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Różnice pomiędzy obu religiami wynikają z różnic dogmatycznych, w które nie zamierzam wnikać. Wspomnę jedynie o jednej małej różnicy. Mianowicie prawosławni uważają, że najpierw nastąpiła śmierć i pogrzeb Maryi, a następnie wzięcie jej duszy do nieba. Katolicy, zaś twierdzą, że nastąpiło równoczesne, cielesne i duchowe wniebowstąpienie. Ot i cała różnica.
Podobnie, jak w przypadku Wielkanocy, święto to poprzedzone jest postem i to 14-dniowym! Jedynym wyjątkiem od ścisłego przestrzegania postu jest 6 sierpnia. Wówczas to w diecie dopuszczalne są ryby. W samo święto nie ma ograniczeń dietetycznych, chyba, że przypada w środę lub piątek. Wtenczas dopuszczalne są tylko ryby. Zwyczaj poszczenia ma długą tradycję, gdyż sięga aż VII wieku.
W wieczór poprzedzający święto odbywają się w kościołach uroczystości oraz procesje z epitafium. Trwają też tradycyjnie panigiria.


Najsłynniejsze w całej Grecji uroczystości odbywają się na wyspie Tinos. Jednak również na Rodos, obchodzi się to święto bardzo hucznie.

W Ialyssos oraz w Kremastii, uroczystości trwają przez trzy dni od 13 do 15 sierpnia.
W Archangelos, przez dwa dni: 14 i 15 sierpnia, zaś 15 sierpnia w innych poświęconych Maryi kościołach m.in. w Asklipio, Katawia (Panagia Katholiki) w Vati, Embonie czy Messanagros.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz