Booking.com

środa, 2 lipca 2014

Ialyssos

Ialyssos (Ιαλυσός) czytać IALYSSOS (przez I, nie przez L) zwane też Trianta, to drugie pod względem wielkości miasto na Rodos, położone w północno-zachodniej części wyspy, zaledwie 8 km od miasta Rodos.


To równocześnie jeden z najbardziej popularnych i kosmopolitycznych ośrodków na wyspie z wieloma nowoczesnymi hotelami, mnóstwem barów i klubów.

Charakterystyczne w architekturze tego regionu są okazałe domy w stylu neoklasycystycznym oraz rezydencje, ukryte za murami, wśród pal i zieleni ogrodów.
Obiektami wartymi odwiedzenia w Ialyssos są: kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, Agiou Nicolaou i Zoodohou Pigis, oraz podziemny bizantyjski kościół św. Jerzego z Hostou, w której można podziwiać wspaniałe freski z XV wieku.

Na chętnych do wspinaczki czeka zespół archeologiczny starożytnego Ialyssos, usytuowany na wzgórzu Filerimos, razem z zespołem klasztornym oraz kalwaryjska droga zakończona imponującym krzyżem oraz punktem widokowym.

Ialyssos to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Istnieją tu, bowiem idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Długa, niemal 10 kilometrowa, piaszczysto-kamienista plaża to najbardziej wietrzne miejsce po tej stronie wyspy. Jest ona miejscem, w którym odbywają się mistrzostwa Europy w windsurfingu. Na plaży znajdują się wszystkie udogodnienia począwszy od leżaków a skończywszy na restauracja i kawiarniach znajdujących się w pobliżu plaży. Równocześnie czysta woda sprawia wiele radości osobom, które chciałyby ponurkować.
Inne sporty, które można uprawiać w okolicy to jazda konna. Przy drodze prowadzącej do Ialyssos, znajduje się bowiem stadnina koni Mike's Horses. Można również pograć w tenisa ziemnego.

W mieście znajduje się muzeum mineralogiczne i paleontologiczne Stamatiadou, założone w 2008 roku. Ciekawostką jest, że jest to jedyne tego typu muzeum w archipelagu Dodekanez.
Kolekcja zawiera minerały oraz skamieniałości z całej Grecji m.in.skamieniałe rośliny i organizmy morskie.
Muzeum mieści się przy Avenue Irakleidon 33, w Ialyssos i otwarte jest w godzinach od 9 do 17.
Wstęp to 4 euro, dla dzieci 2 euro.

W mieście odbywają się liczne festiwale religijne, poza tym corocznie w sierpniu odbywa się festiwal kulturalny, zaś już niedługo, bo 19 i 29 lipca odbędzie się w Ialyssos festiwal muzyczny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz