Booking.com

środa, 18 czerwca 2014

Katedra Zwiastowania NMP

Usytuowana przy wejściu do portu Mandraki, trójnawowa gotycka bazylika, nie jest zwykłym kościołem.


Jest to, bowiem wierna replika, katolickiej katedry św. Jana, która została zniszczona podczas wybuchu magazynu prochu w 1856 roku. Ówczesny kościół św. Jana, usytuowany naprzeciw Pałacu Wielkich Mistrzów, był wspaniałym przykładem architektury swoich czasów, łączącej ze sobą styl gotycki z bizantyjskimi wpływami.

Na początku XX wieku prowadzono wykopaliska na terenie, na którym stał były kościół św. Jana. Efekty tych wykopalisk posłużyły, wraz z zachowanymi dokumentami pisanymi oraz rysunkami, do odtworzenia wyglądu katedry.
Hipotetyczną rekonstrukcją budynku kościoła zajął się włoski architekt, Pietro Lojacono. Wzorował się on głównie na rycinach Rottiers, z 1828 roku. Lojacono analizował szczegółowo stylistyczne elementy w budowie kościoła. Układ budynku na planie krzyża oraz kolebkowe sklepienia.
Po prawej stronie kościoła wznosi się kwadratowa dzwonnica, zaprojektowana przez Florestano Di Fausto i pozostająca pod weneckimi wpływami.
W centrum trójkątnego dziedzińca zbudowano okrągłą chrzcielnicę projektu Petracco. Okrągła umywalka z niebieskawego marmuru pochodzi ze starego budynku w Kos i opiera się na kapitale bizantyjskiej z wytłoczonymi liśćmi akantu. Baptysterium z mozaikami, została ukończona później i zdobią ją rzeźby z brązu, obrazujące trzy główne cnoty: wiarę, nadzieję i miłość. Są to kopie dzieł Donatello.


Budynek kościoła pozostał niezmieniony od roku 1925. Jedna jego wnętrze zostało dostosowane do potrzeb religii prawosławnej, po 1947 roku, czyli po przyłączeniu Dodekanezu do Grecji. W latach 1951-1961 wnętrze kościoła zostało odmalowane przez Fotisa Kontoglou oraz jego asystentów.
W latach 2006-2010 kościół został ponownie odnowiony i upiększony.
Katedrę można zwiedzać w godzinach otwarcia, czyli od 7 do 12 rano oraz od 17 do 19.30 po południu.
I chociaż zdaję sobie sprawę, że nie każdego interesują zabytki sakralne, to jednak ten główny kościół katedralny Rodos, wart jest odwiedzenia chociażby z powodów czysto estetycznych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz