Booking.com

wtorek, 10 czerwca 2014

Akropol Rodyjski

Rodyjski Akropol zdominował zachodnią i zarazem najwyższą część miasta, zajmując Wzgórze Monte Smith, wznoszące się na 112metrów n.p.m.
Wzgórze nazwę swą wzięło od nazwiska brytyjskiego admirała Smitha, który podczas wojną z Turcją w 1802 roku, posiadał na wzgórzu swój punkt obserwacyjny.
W przeciwieństwie do innych starożytnych kompleksów, tego typu, rodyjski Akropol nie był obwarowany.


Akropol w okresie hellenistycznym składał się z kompleksu sanktuariów, dużych świątyń, budynków użyteczności publicznej oraz podziemnych miejsc kultu. Budynki zostały zbudowane na schodkowych tarasach.

Najważniejszymi jej elementami były: Świątynia Ateny Polias i Zeusa na północnym skraju Akropolu, "Nymphaia", czyli miejsce kultu nimf, Odeon, na północny zachód od stadionu, świątynia Apolla Pytyjskiego, Artemision oraz Stadion.

W okresie wczesnego średniowiecza na wzgórzu mieściło się centrum religijne miasta Rodos. Niestety zostało zniszczone przez trzęsienia ziemi. Nie rekonstruowane popadło w zapomnienie i ruinę.
Dopiero podczas włoskiej okupacji, rozpoczęto zakrojone na szerszą skalę wykopaliska. Prowadziła je włoska Archeologiczna w latach 1912 –1945)
Pomimo skali badań, nie zdołano wydobyć całości Akropolu. Bazując na grupie oryginalnych kolumn, po części zrekonstruowano pochodzącą z III wieku p.n.e. świątynią Apollina Pytyjskiego, oraz zrekonstruowano, wykorzystując istniejące fragmenty, ulokowany u podnóża skarpy antyczny teatr i stadion.

Tak, więc do dnia dzisiejszego możemy podziwiać:

·    Marmurowy Odeon, a właściwie 3 pierwsze stopnie teatru. Większość, bowiem została odrestaurowana. Mieścił on 800 widzów, na imprezach kulturalnych oraz muzycznych.


·    Artemision, a raczej ruiny tego, co niegdyś było miejscem kultu Artemidy.·    Świątynia Apolla Pytyjskiego, którego nie udało się odtworzyć w całości. Na dzień dzisiejszy stoi tutaj tylko 3 i pół kolumny.
·    Stadion. Został wydobyty i odrestaurowany przez Włochów. Mierzy on niemal 600 metrów długości i 200 metrów szerokości.


Całość umiejscowiona jest w rozległym parku krajobrazowym, zaś z najwyższego punktu, można podziwiać wspaniałe widoki na morze oraz leżące w dole miasto.


W parku tym znajduje się małe muzeum, w którym można zapoznać się z historią tego miejsca oraz pooglądać stare fotografie.

Jak dojechać?

Z centrum, spod budynku Nowego Rynku, należy jechać ulicą Gallias, na plac Kypru. Następnie skierować się w ulicę Makariu, potem prosto w Dimokratias i skręcić w prawo w Agiu Joannu i jeszcze raz w prawo, w Diagoridon, która doprowadzi Nas do ruin.


Pomimo, że tak niewiele pozostało z tego miejsca, to warto pamiętać, że to właśnie tutaj rozpoczyna się, trwająca 2400 lat historia miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz